ירושות וצוואות

צוואה היא הדרך הבטוחה לדאוג לחלוקת רכושך על פי רצונך לאחר פטירה בדרך של הצהרה בכתב בלשון ציווי. ישנם ארבעה סוגי צוואות: צוואה בכתב יד, צוואה בעדים, צוואה בפני רשות וצוואה בעל פה כשהנפוצה ביותר היא הצוואה בעדים.

הצוואה יכולה לפרט את כול הרכוש או ללא פירוט הרכוש אך חייבת לכלול הוראות ברורות וספציפיות לחלוקתו של הרכוש. הצוואה המאוחרת היא הצוואה שתקוים ומבטלת צוואות קודמות לה.

מקרים בהם חוק הירושה לא יהיה פיתרון מתאים או מספק ולכן בהם במיוחד כדאי לערוך צוואה,, הנם אלה: 

  • ידועים בציבור או נישואין שניים עם ילדים לכול אחד מבני הזוג;

  • מקרים שבהם אדם מעוניין להוריש חלקים מעיזבונו לקרוביו בחלקים שונים;

  • רכוש רב אשר צריך להסדיר זכויות שימוש בו לאחר המוות;

בהעדר צוואה יחולק הרכוש בהתאם לחוק הירושה כלומר על פי דין. על פי הדין בת הזוג היא היורשת של מחצית הרכוש והילדים את המחצית השנייה, גם אם קיים הסכם ממון הקובע הפרדה רכושית.

כתבו לנו

אחד הנושאים הכבדים בהם עוסק עורך לדין לענייני משפחה הוא ירושות וצוואות. הנושא כבד מאוד בגלל העיתוי בו הוא מטופל, לפחות חלוקת הירושה שנעשית לאחר מותו של אדם אהוב כאשר כל בני המשפחה במצב רגשי לא פשוט. מעבר לכך, הסיכויים להתעוררות מחלוקות לגבי ירושות וצוואות הוא גדול יחסית, בין היתר בשל העובדה שהמוריש אינו יכול להסביר את כוונותיו או להביע נאת דעתו לגבי אופן חלוקת הירושה. לכן, מומלץ מאוד לפנות אל עו"ד לענייני ירושות שינהל את התהליך, בין אם מדובר על חלוקת עיזבון עפ"י צוואה, ובין אם עפ"י חוק הירושה כאשר המנוח לא הותיר צוואה.

עו"ד לענייני ירושות להקלה על תהליך מורכב

חלוקת ירושה הוא תהליך ארוך יחסית ומלא גם בבירוקרטיה. עו"ד לענייני ירושות יסייע לכם גם בכל הפרוצדורות הקודמות לחלוקת הירושה בפועל. השלב הראשון בתהליך הוא הגשת בקשה לצו קיום צוואה כאשר ידוע על צוואה או לצו ירושה כאשר לא ידוע על צוואה. הגשת הבקשה היא לרשם הירושות ומומלץ להיעזר בעורך הדין כדי לא להחסיר פרטים או מסמכים שיש לצרף, מה שיעכב עוד את הדברים. לאחר שמתקבלת הבקשה מפרסם רשם הירושות למשך 14 יום בעיתונות או אמצעי תקשורת אחרים את העובדה שהוגשה בקשה לצו קיום צוואה או ירושה, זאת כדי לאפשר לאדם בעל עניין בדבר להגיש התנגדות אם יש לכך הצדקה. עו"ד לענייני ירושות יכול לייצג הן את המתנגד והן את היורשים אם מגיעים להליך משפטי או להוביל הליך גישור ויישוב הסכסוך מחוץ לבית המשפט.

לחסוך התלבטויות ומחלוקות באמצעות עריכת צוואה

כאמור, המנוח אינו יכול להבהיר את כוונותיו ובכלל לסייע בתהליך חלוקת העיזבון מסיבות ברורות לגמרי. עם זאת, עריכת צוואה מבעוד מועד כאשר הוא צלול לחלוטין וכשיר לעריכת מסמכים מסוג זה יכולה לסייע ולחסוך לפחות חלק מהמחלוקות. כדאי לערוך את הצוואה בעזרת עו"ד לענייני ירושות שיוודא שהצוואה כתובה ומנוסחת היטב, מקיפה וכוללת את כל רכושו של המצווה, ושלא נפלו בה פגמים שעלולים לפסול אותה בהמשך. כך יוכלו להיחסך סימני שאלה והמצווה ידע שחלוקת הרכוש תיעשה בהתאם לרצונו.

עו"ד רון מיור הוא עורך דין לענייני משפחה המתמחה בין היתר בירושות וצוואות. הוא בעל ניסיון רב בפתרון סכסוכי ירושה בהליך גישור או בייצוג צד בהליך משפטי. מוזמנים ליצור קשר.

גלילה למעלה

ירושות וצוואות

Play Video
דילוג לתוכן